Wizyta w Norwegii - Bergen

W dniach 4.09-8.09 delegacja Wydziału Prawa i Administracji UKSW w składzie dr Mariusz Szyrski, dr Mariusz Stanik, mgr Zbigniew Więckowski, mgr Małgorzata Wojtczak-Wałachowska przebywała na Uniwersytecie w Bergen w Norwegi (w ramach Norway Grants). Podczas wizyty wygłoszono następujące referaty na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Bergen: dr Mariusz Szyrski - The new UE Policy regarding the renewable energy sources in the context of the Winter Package and its influence on the internal member state law; mgr Zbigniew Więckowski - Biologic medicines - legal aspects; mgr Małgorzata Wojtczak-Wałachowska - Public universities in a special purpose company - the principle of creation and functioning for the commercialization of knowledge.